آشنایی با کنترل پنل هاست دایرکت ادمین

directadmin

امروزه Direct Admin یک کنترل پنل پر طرفدار در کشور محسوب می شود. هر چند بسیاری از وبمسترها هاست با کنترل پنل cpanel را ترجیح می دهند اما تحریم های این شرکت بر علیه هاستینگ های ایرانی باعث شده است دایرکت ادمین رونق زیادی در ایران پیدا کند. شاید تنظیمات و پیکربندی دایرکت ادمین برای مدیران سرور کمی سخت تر از سیپنل باشد اما کاربرد آنها برای مشتریان هاستینگ تقریبا یکسان است.

دایرکت ادمین بسیار سبکتر، سریعتر، ساده تر است و مشتری که به آن عادت کند دیگر به سراغ cpanel نمی رود و نوع کنترل پنل را از چک لیست خرید هاست حذف می کند. همچنین دایرکت ادمین برای مدیر سرور کاملا open source می باشد. ایمنی بسیار بالایی دارد و بطور مرتب آپدیت می شود. انجمن پشتیبانی بسیار فعالی هم دارد.

یکی از مزایای بسیار خوب دایرکت ادمین نحوه مدیریت addon domain ها می باشد که در این کنترل پنل هر دامنه بطور کاملا مستقل مدیریت می شود و به عنوان subdomain داخل دامنه اصلی هاست قرار نمی گیرید. یعنی در دایرکت ادمین برای هر دامنه شما یک کنترل پنل کاملا مجزا دارید.

در دایرکت ادمین در مدیریت اکانتهای emai و اکانتهای ftp و همچنین مدیریت دیتابیس ها یا cron jobs هیچ کم و کاستی نسبت به cpanel احساس نمی شود. شاید تنها نقطه ضعف دایرکت ادمین بخش file manager آن باشد که البته استفاده از آن بسیار ساده است و همه ابزار لازم را در اختیار شما قرار داده است.

متاسفانه بدلیل محبوبیت cpanel بسیاری از همکاران هاست های داخل کشور را با این کنترل پنل بصورت نال شده ارائه می دهند که همین کار به شدت امنیت وبسایت های روی سرور را به خطر می اندازد. دلیل این کار عدم امکان تهیه لایسنس برای ip های ایران می باشد.

پنج سال پیش، ما در شیوا هاست نیز همانند بسیاری از همکاران با ارائه هاست cpanel از کشور آلمان آغاز کردیم اما رقبایی داشتیم که ایرانی بودن مالک سرور را به این شرکت گزارش می دادند و لایسنس های تهیه شده حتی برای ip آلمان ابطال می گردید و موجب قطع شدن دسترسی مشتریان به کنترل پنل می شد. پس از چند بار که این اتفاق برای ما تکرار شد به تغییر کنترل پنل اقدام کردیم و در حال حاضر از استفاده از directadmin بسیار راضی هستیم.

شما می توانید نسخه دموی کنترل پنل دایرکت ادمین شیوا هاست را با استفاده از نام کاربری demo_user و رمز ورود demo مشاهده و بررسی نمایید.

برای خرید هاست انتخاب یکی از این دو کنترل پنل فقط به سلیقه شما بستگی دارد و برتری چشم گیری نسبت به یکدیگر ندارند. بزودی آموزش های کاملتری در مورد استفاده از امکانات کنترل پنل دایرکت ادمین برای شما در این وبلاگ قرار خواهیم داد.

ارسال دیدگاه