آشنایی با پسوندهای جدید دامنه

پسوندهای جدید دامین

استفاده کنندگان اینترنت مثل علاقمندان به ورزش موج سواری هستند، هر دو بدنبال بهترین جا برای کسب تجربه هستند. برای موج سواران این مکان های شناخته شده سواحل هاوایی و یا سواحل جفری در آفریقای جنوبی می باشند و برای بازدیدکنندگان اینترنت دامنه هایی که پسوند های com و net و یا org دارند بیشتر جذاب هستند. همچنان دامنه های بسیاری می توان با این پسوند ها ثبت کرد اما افرادی که به دنبال نام و تجربه بهتر هستند باید به سواحل ناشناخته هم سر بزنند. این روزها پسوند های جدید و متنوعی راه اندازی شده که می توانید نام برند خود را با استفاده از آنها مطرح کنید.

new tldsدر بررسی های انجام شده تا سال ۲۰۱۳ مشاغل، طراحان وب سایت و بلاگر ها در مجموع از ۲۲ پسوند دامنه استفاده می کردند و ورود TLD های جدید در سال ۲۰۱۴ می تواند چهره اینترنت را دگرگون کند.

تا به امروز بیش از ۲۷۰ میلیون دامین در جهان به ثبت رسیده که ۴۷% آنها از پسوندهای com و net استفاده کرده اند. فقط در ۳ سال گذشته بیش از ۶۶ میلیون نام دامنه به ثبت رسیده است که به معنای ثبت بیش از ۵۰ هزار دامنه در هر روز می باشد.

new tlds

اما با هدف گسترش اینترنت برنامه ریزی ایجاد بیش از ۶۰۰ پسوند جدید آغاز شد که افراد بتوانند متناسب با نیاز خود نام های معنادار و مناسب با پسوند دلخواه و جدید انتخاب کنند و محدودیت کمتری داشته باشند.

همانطور که یک پیش شماره جدید می تواند میلیونها شماره تلفن جدید در دسترس متقاضیان قرار دهد، TLD های عمومی هم فرصت ثبت میلیون ها دامنه جدید را فراهم کرده اند. پسوند های محلی یا شهری هم فرصت مناسبی در اختیار فعالان این شهر ها قرار داده است:

new tlds

برخی از این پسوند های جدید از سال ۲۰۱۴ در دسترس قرار گرفتند و استقبال خوبی از آنها صورت گرفت:

new tlds

  • برخی از پسوند های عمومی مانند xyz با قیمت مناسبی ارائه شدند اما بطور کلی میانگین قیمت پسوند های جدید بالاتر از قدیمی ها می باشد. جالب است بدانید گوگل برای پروژه آلفابت خود دامنه abc.xyz را در اختیار گرفته است.
  • دامنه های پرمیوم با قیمت های بالا در این پسوندها رزرو شده اند
  • مطمئنا به مرور زمان قیمت ثبت این پسوند دامنه ها پایین خواهد آمد
  • روش ثبت این دامنه ها مشابه ثبت دامنه های قبل است و به زودی از طریق شیوا هاست نیز در دسترس شما خواهند بود

پسوندهایی مانند shoes ، Coffee و غیره به راحتی می تواند معرف نوع کسب و کار شما باشد و لازم نیست برای تهیه دامین com هزینه بالایی بپردازید.  البته این پسوند ها فعلا امتیازی در موتورهای جستجو محسوب نمی شوند و عملکرد آنها مشابه هر دامنه دیگری می باشد اما می توانید یک آدرس URL بیاد ماندنی توسط آنها برای سایت خود رقم بزنید.

پسوندهای tips ، guru ، technology ، photography و  today اولین هایی هستند که رکورد ۱۰ هزار دامنه ثبت شده را بخود اختصاص دادند. و البته پسوند xyz به رکورد ۲۸۰ هزار ثبت تا به امروز دست یافته است.

new tlds

تاثیر پسوندهای جدید بر محبوبیت سایت، رتبه موتورهای جستجو، سئو و ترافیک وب سایت به مرور زمان مشخص خواهد شد اما به هر حال این پسوند های جدید آمده اند و یک حرکت بزرگ در فضای اینترنت شکل گرفته است و این طراحان وب سایت ها هستند که تصمیم خواهند گرفت چگونه از این دسته بندی های جدید استفاده کنند.

ارسال دیدگاه