تاریخچه دامین com

تاریخچه دامین com

com. در سال ۱۹۸۵ به عنوان یکی از اولین پسوند های TLD معرفی شد. در این سال بود که تصمیم گرفته شد از نام دامین در اینترنت استفاده شود. پسوند com با هدف انتخاب برای وبسایت های تجاری یا commercial انتخاب شد اما بطور بسیار شگفت انگیزتری وارد دنیای دیجیتال مردم شد.

اولین دامنه com. در ۱۵ مارس ۱۹۸۵ توسط شرکت کامپیوتری سیمبولیکس و با آدرس Symbolics.com به ثبت رسید. پیش از آن اینترنت یک شبکه بین دانشگاهی بود که دانشجویان و متخصصین کامپیوتر جهت انجام تحقیقات و برقراری ارتباطات استفاده می کردند و به مرور زمان تعداد این موسسات و به تبعیت از آن تعداد افراد استفاده از اینترنت افزایش پیدا کرد.

با افزایش استفاده کنندگان و افراد متصل به این شبکه نیاز به نوعی ساماندهی احساس شد. Jon Postel و همکارانش افرادی بودند که طرح ریزی شبکه اینترنت را در این سالها انجام دادند و حاصل آن چیزی است که ما امروزه شاهد آن هستیم. این گروه در سال ۱۹۸۴ نیاز به وجود دامین ها را حس کردند و برنامه ریزی های آنها منجر به تولد com شد. ابتدا قرار بود پسوند cor برای سایت های corporation ها معرفی شود اما در نهایت گزینه com تایید و استفاده شد.

امروزه هر پسوند دامنه ای توسط یک اوپراتور مدیریت و ثبت نام می شود و مسئولیت دامنه های com. با موسسه  Verisign می باشد که امکان ثبت و ایجاد ارتباط با این دامنه ها در سراسر جهان را ارائه می کند. با توجه به بیش از ۱۱۴ میلیارد درخواست مشاهده وبسایت ها در طول روز امکانات شبکه این موسسه باید بسیار پرقدرت و بروز باشد که بتواند بدون لحظه ای وقفه وظیفه خود را انجام دهد. در ضمن این موسسه مسئولیت دامنه های net. را هم عهده دار است!

داشتن دامنه های com اولین انتخاب هر مالک وب سایتی است و همچنان میلیون ها دامنه برای این پسوند در دسترس است. به عنوان مثال ۹۵% عبارت های ۵ حرفی که می شود برای دامین های com انتخاب کرد آزاد است. این رقم برای دامنه های ۶ کاراکتری به ۹۹% عبارات آزاد میرسد که البته بسیاری از این عبارت ها فقط ترکیبی از کاراکترهای مختلف هستند و ممکن است معنای خاصی نداشته باشند.

جالب اینکه ۱۲۲ میلیون دامنه آزاد داریم که قبلا ثبت شده بودند و نسبت به تمدید آنها اقدامی نشده و افراد می توانند نسبت به ثبت مجدد اقدام کنند. موسسه verisign اعلام کرده روزانه ۲۳ میلیون درخواست چک و بررسی نام های دامین com انجام می شود و از هر ۱۰ جستجو هفت مورد پاسخ قابل ثبت بودن دریافت می کنند.

اکثر افراد ترجیح می دهند نام های معنادار برای دامین خود انتخاب کنند و نزدیک به ۵۰% از دامنه های com ثبت شده به این صورت هستند و از یک یا دو کلمه انگلیسی با معنی تشکیل شده اند. تعداد دامنه های ۲ کلمه ای یا بیشتر در سال گذشته بیش از ۱۱ میلیون دامنه بوده است. ۱۳% از دامنه های ثبت شده com در هر روز ۵ یا ۶ کاراکتری هستند و بیش از ۷۳% آنها خالی از اعداد می باشند و فقط از حروف تشکیل شده اند.

توجه داشته باشید که ۹۹% از کمپانی ها و وبسایت های موفق و معروف دامنه com خود را مالک هستند. اگر شما هم به فکر راه اندازی وبسایت جدید خود هستید حتما یک دامنه com مناسب برند و سلیقه شما وجود دارد.

ارسال دیدگاه