مروری بر سئو ( SEO )

مروری بر سئو

بیش از ۹۴% افرادی که از گوگل برای جستجو استفاده می کنند فقط به صفحه نخست نتایج آن نگاه می کنند و اکثر آنها بر روی سه لینک اول کلیک می کنند. ۸۳% استفاده کنندگان اینترنت از گوگل کمک می گیرند اما آمار فوق برای دیگر موتورهای جستجو نیز صادق است.  خب زمانی که سایت شما در صفحه دوازدهم نتایج گوگل قرار می گیرد چه باید بکنید؟

بهینه سازی وب سایت برای موتور جستجو یا Search engine optimization که سئو هم نامیده می شود مجموعه عملیاتی است که جایگاه سایت شما را بصورت طبیعی از طریق بک لینک های مفید و محتوای مناسب بهبود می بخشند.

امروزه تعداد بسیار زیادی وب سایت در فضای اینترنت وجود دارد که باعث وابستگی شدید افراد به موتورهای جستجو شده اند که بتوانند سایت مورد نظر خود را بطور صحیح پیدا کنند، اگر نتیجه دلخواه را در صفحه نخست نتایج مشاهده نکنند ترجیح می دهند عبارت جستجو شده را دقیقتر کنند تا اینکه به نتایج موجود در صفحات بعد توجه کنند.

افرادی که خدمات ارائه شده توسط شما را جستجو می کنند و سایت شما را در صفحه نخست نتایج مشاهده می کنند و به سایت شما رجوع می کنند بازدید کننده ایده آل سایت شما هستند چرا که پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به مشترک یا مشتری را دارند. اگر سایت شما در صفحه نخست نباشد مانند این است که اصلا چنین سایتی وجود ندارد و یا حتی بدتر! انگار اصلا شما چنین شغلی ندارید.

جایگاه یک وب سایت به rank آن بستگی دارد. هر وبسایتی rank خاصی برای هر کلمه کلیدی و عبارات مورد جستجو دارد. موتورهای جستجو فقط با کلمات سر و کار دارند. به عنوان مثال اگر شما عبارت ” دوچرخه کوهستان” را سرچ کنید وب سایت هایی به شما نمایش داده خواهند شد که رتبه مناسبی روی این دو کلمه دارند.

وب سایت ها با بک لینک ها و کلمات کلیدی رتبه داده می شوند، سایت هایی که توسط دیگران با لینک گذاشتن در سایت های مختلف معرفی و پیشنهاد می شوند اعتماد گوگل را جلب می کنند و بسته به کیفیت backlink ها و رتبه سایت مبدا امتیاز کسب می کنند. کلمات کلیدی را گوگل در سایت شما مشاهده می کند و موضوع سایت شما را درک می کند، بنابراین بر اساس کیفیت و تعداد بک لینک ها و موضوع سایت شما به آن رتبه می دهد.

سئو به دو بخش on-site و off-site تقسیم می شود، بهینه سازی داخلی وب سایت یا همان on-site به اوپتیمایز کردن محتوای سایت شما بر اساس کلمات کلیدی موضوع فعالیت سایت شما بر می گردد. بهینه سازی خارج از سایت یا همان off-site به معنی ایجاد بک لینک های مناسب جهت معرفی و پیشنهاد سایت شما در سایت های دیگر همچون شبکه های اجتماعی و وبلاگها و انجمن ها و … می باشد. هرچه سایتی که در آن بک لینک سایت شما ایجاد شده است معتبر تر باشد و جایگاه بهتری در گوگل داشته باشد، اثر لینک موجود شما در آن سایت برای شما بیشتر خواهد بود.

سئو به شما اجازه می دهد روی افرادی که پتانسیل مشتری شدن را دارند تمرکز کنید و مانند تبلیغات روزنامه ها و تلویزیون ها افراد عامه را که بازدهی کمی برای شما خواهند داشت هدف نمی گیرد. افرادی که جایگاه مناسب در گوگل را دارند می دانند که مهمترین منبع مشتریان آنها همین موتورهای جستجو هستند.

البته زمانی که به صفحه نخست گوگل دست یافتید همه چیز تمام نشده! بازدید کننده های ایده آل شما زمانی به مشتری تبدیل می شوند که یک سایت شفاف با طراحی مناسب و کاربری ساده همراه با اطلاعات تماس کامل را مشاهده کنند. همچنین وجود پاسخگوی آنلاین چت یا تلفن بسیار تاثیر گذار است.

حالا که همه برای یافتن محصولات و خدمات دلخواه خود به شدت به گوگل و دیگر موتورهای جستجو وابسته شده اند، SEO می تواند ترافیک خوبی را به سایت شما بکشاند. سئوی خوب زمانبر است، پس هر چه زودتر اقدام کنید زودتر از نردبان رتبه های گوگل بالا می روید. ما در شیوا هاست می توانیم در این مسیر همراه و راهنمای خوبی برای شما باشیم.

ارسال دیدگاه