انتخاب پسورد مناسب

انتخاب پسورد مناسب

تصور کنید پسورد شما در یک سایت مهم دزدیده شود! چه اتفاقی می افتد؟ هکر ها هر روز موفق به نفوذ و کشف پسورد افراد مختلف می شوند و اطلاعات شخصی افراد را در فضای عمومی پخش می کنند. با این حال با رعایت دو قانون مهم می توانید تا حد ممکن از لو رفتن پسورد خود جلوگیری کنید.

از پسورد استفاده نکنید

در صورتی که اجباری وجود ندارد از ثبت نام و انتخاب پسورد در سایت ها دوری کنید. امروزه بسیاری سایت ها به شما امکان ثبت نام و ورود از طریق اکانت های Facebook ، Twitter و Google و …. را به شما می دهند. از این حق انتخاب استقبال کنید و تا حد امکان از داشتن پسوردهای جدید برای سایت هایی که چنین امکانی را به شما می دهند دوری کنید. هر چند در سال ۲۰۱۳ وب سایت توئیتر خود مورد حمله قرار گرفت و اکانت های بسیاری از آن به سرقت رفت اما با رعایت قانون دوم برای انتخاب پسورد از چنین حمله هایی نیز در امان خواهید بود.

انتخاب پسورد های قوی و متفاوت برای هر سایت

اگر برای ثبت نام در وب سایتی نیاز به انتخاب پسورد دارید سعی کنید برای هر سایتی که عضو می شوید یک پسورد منحصر بفرد داشته باشید و از داشتن پسوردهای مشابه در سایت های مختلف اجتناب کنید. در اینصورت حتی اگر رمز شما در یک وب سایت دزدیده شود آسیبی به دیگر اکانت های شما در سایت های دیگر نخواهد رسید.

پسورد مناسب و قدرتمند، عبارتی است که شامل نام و کلمه معناداری به هر زبانی نباشد و از ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک و اعداد و علائم ایجاد شده باشد بطوریکه قابل حدس زدن نباشد.

افراد تنبل می توانند از افزونه lastpass در مرورگرها استفاده کنند. این افزونه برای شما رمزهای منحصر بفرد مناسبی ایجاد و ذخیره می کند و البته به یک رمز مطمئن به عنوان master password برای دسترسی به این app نیاز دارید.

اما باز هم پیشنهاد می کنیم به ذهن خود متکی باشید و از وابستگی به چنین افزونه هایی دوری کنید چون گاهی به این افزونه ها دسترسی ندارید و ممکن است موفق به انجام کارهای خود نشوید. پس باید رمز های بی معنا، سخت و به یاد ماندنی برای خود ایجاد کنید. به شما پیشنهاد می کنیم یک فرمول برای ایجاد پسورد برای خود ایجاد کنید و برای هر وب سایتی پسورد آن را بوسیله آن فرمول تعیین کنید. در این حالت کافیست شما یک فرمول را بخاطر بسپارید و به راحتی پسورد های هر سایت را برای خود پیدا کنید.

در اینجا فقط یک مثال از یک فرمول مناسب برایتان می نویسم و شما با الهام از این فرمول می توانید فرمول دلخواه خود را ایجاد کنید و امنیت پسوردهای خود را بالا ببرید.

  • مثلا برای سایت google.com در نظر بگرید که یک دامنه ۶ حرفی و پسوند ۳ حرفی دارید. حاصلضرب این دو عدد ۱۸ می باشد و آن را به عنوان ابتدای رمز اکانت گوگل انتخاب می کنیم. برای سایت yahoo.com به اعداد ۵ و ۳ و حاصلضرب ۱۵ می رسیم و رمز اکانت یاهو با عبارت ۱۵ شروع می شود.
  • حال یک جمله امنیتی که همیشه به یاد می ماند را در نظر بگیرید. مثلا جمله مورد نظر من select a better password for website می باشد. حروف اول کلمات این جمله را کنار هم بگذارید و عبارت sabpfw حاصل می شود که بخش دوم پسوردها خواهد بود. خوبی این عبارت این است که وابستگی به نام دامنه وب سایت ندارد.
  • برای بخش سوم می خواهم شرط استفاده از حروف بی صدا از نام دامین را با حروف بزرگ انگلیسی در نظر بگیرم. برای GooGLe عبارت GGL و برای YaHoo عبارت YH حاصل می شود.
  • در نهایت تعداد حروف پسوند دامنه را از نام دامنه کم می کنیم یعنی برای google.com می شود ۶ منهای ۳ که حاصل عدد ۳ خواهد بود و برای yahoo.com اختلاف اعداد ۵ و ۳ که می شود ۲ را در نظر می گیریم.
  • حرف اول نام خود را به ابتدای رمز اضافه کنید، مثلا بنده با نام حامد حرف h را اضافه می کنم.

در نهایت رمز ما برای اکانت گوگل می شود h18sabpfwGGL3 و برای اکانت یاهو رمز h15sabpfwYH2 حاصل می شود. خب پسورد facebook.com شما طبق این فرمول چه خواهد بود؟ h24sabpfwFCBK4 رمز مناسبی هست. البته شما حتما فرمول اختصاصی خود را طراحی و استفاده کنید.

ایده های بیشتری برای سخت تر کردن این رمز می توانید به فرمول خود اضافه کنید مثلا:

  • برای هر پسوند دامنه یک علامت در نظر بگیرید مثلا برای سایت های com از علامت % و برای سایت های net از علامت @ و برای سایت های ir از علامت $ و برای باقی دامنه ها از علامت ^ در قسمتی از رمز خود استفاده کنید.
  • فرمول های ریاضی دیگری استفاده کنید مثلا از ضرب تعداد حروف صدا دار و تعداد حروف بی صدای نام دامین هم استفاده کنید.
  • عبارت مخفف جمله امنیتی خود را بخوبی بررسی کنید که بی معنا باشد.
  • قانون بگذارید که هر جا حرف a داشتید بجای آن از R بصورت بزرگ استفاده کنید.

دقت کنید که فرمول شما باید بگونه ای باشد که همواره برای یک سایت یک پسورد خاص بدهد و نتایج متفاوتی به شما ندهد که گیج کننده خواهد بود.

 

ارسال دیدگاه