اوپن سورس چیست؟

اوپن سورس چیست؟

تفکر ایجاد نرم افزارهای Open Source در دهه ۸۰ میلادی شکل گرفت با این باور که مشارکت می تواند عملکرد بهتر و قابلیت های بیشتری ایجاد کند و همچنین نرم افزاری ارائه می شود که بطور نامحدود توسعه خواهد یافت و آپدیت و بهینه خواهد شد.

ریچارد استالمن اولین سیستم عامل اوپن سورس و رایگان را در سال ۱۹۸۴ با نام GNU پایه گذاری کرد و یک سال بعد بنیاد حمایت از نرم افزارهای متن باز و رایگان را راه اندازی نمود. اولین لایسنس قانونی نرم افزار متن باز در سال ۱۹۸۹ صادر شد که اجازه استفاده رایگان همگانی و همچنین ویرایش و توسعه نرم افزار را می داد.

طرفداران اوپن سورس

برنامه نویسان طرفدار این سیستم علاقه بسیاری به بررسی و بازرسی، دیباگ، ایجاد تغییر و بهینه سازی نرم افزار های موجود دارند و با ایجاد یک نرم افزار اختصاصی با سورس پنهان رابطه خوبی ندارند. آنها به دنبال ایجاد یک نرم افزار مفید، موثر، بدون باگ و از همه مهمتر قابل ارتقا و استفاده توسط دیگران در آینده هستند. همه این قضایا از آنجا شروع شد که ریچارد استالمن به سورس نرم افزار یک پرینتر نیاز داشت اما امکان آن فراهم نبود.

یکی از علل موفقیت سیستم های اوپن سورس وجود انجمن ها و گروه ها و کامیونیتی های فعال برای هر نرم افزار است که ترکیبی از برنامه نویس ها، هکر ها، گرافیست ها، دیباگر ها و استفاده کننده هاست که دور هم گرد آمده اند تا نرم افزاری بهینه، با کاربری فراوان و البته با کمترین نقص را داشته باشند.

همچنین این افراد در دوره های مختلف گردهمایی هایی برگزار می کنند و علاقمندان را از سراسر جهان دور هم جمع می کنند و راهکارهای جدید، پیشنهادات و دیگر موارد لازم را به بحث و گفتگو می گذارند.

نفع مشاغل کوچک

اوپن سورس به افراد کمک می کند در هزینه راه اندازی وب سایت های تجاری خود صرفه جویی کنند. حتی اگر شما با یک سیستم عامل مانند ویندوز که سورس مخفی است کار کنید باز هم می توانید نرم افزارهای اوپن سورس زیادی را دانلود و استفاده کنید.

نرم افزار های اوپن سورس بسیاری برای مدیریت اسناد، حسابداری، مدیریت محتوای وب سایت و راه اندازی فروشگاه آنلاین و … در دسترس شما هستند. در برخی موارد این سیستم ها از کدهای اختصاصی هم امکانات بهتری به شما می دهند و حتی به راحتی قابل تغییر و ویرایش و توسعه هستند. بسیاری از مشاغل تازه کار و کوچک بخاطر بودجه کم سیستم های اوپن سورس را انتخاب می کنند و به موفقیت های خوبی دست پیدا می کنند.

طوفان اوپن سورس

در بررسی و نظرسنجی سال ۲۰۱۵ توسط Black Duck Software مشخص شد که تعداد شرکت هایی که بخشی یا تمامی سیستم خود را با اوپن سورس ها مدیریت می کنند طی ۵ سال گذشته ۲ برابر شده است. شرکت هایی مانند فیسبوک و توئییتر و … علاوه بر اینکه خود از ابزار اوپن سورس استفاده می کنند، برای توسعه و کاربری ابزار اوپن سورس بسیاری در اختیار کاربران خود قرار می دهند.

سیستم عامل اندروید کاملا بر پایه Linux و اوپن سورس است، Apple نیز از اوپن سورس استفاده می کند و مایکروسافت نیز شروع کرده به همراهی بیشتر با اوپن سورس ها. در حال حاضر از هر ۶ برنامه نویس ۵ نفر نرم افزارهای اوپن سورس استفاده و یا تولید می کنند .

ارسال دیدگاه