۱۰ نکته برای امنیت بیشتر در اینترنت

10securitytips

اگر یک سایت تخصصی داشته باشید یا یک فروشگاه آنلاین را مدیریت کنید و یا حتی فقط یک وبلاگ از خاطرات خود دارید یا اینکه از اینترنت فقط برای چک کردن ایمیل های خود استفاده می کنید در هر صورت باید خود را از شر هکر ها و مزاحمین آنلاین حفظ کنید. حمله کننده ها و هکر ها هر روز پیشرفت می کنند و از سرور شما به عنوان ابزاری برای حمله به دیگران یا ارسال ایمیل های اسپم استفاده می کنند بدون اینکه شما متوجه هک شدن سایت خود شوید! اما با رعایت چند نکته که ممکن است تکراری و ساده باشد و هزاران بار آنها را خوانده باشد می توانید امنیت خود را تا حد زیادی افزایش دهید:

  1. همیشه آدرس سایتی که داخل آن قرار است اطلاعاتی را وارد کنید کنترل کنید. مخصوصا در صفحاتی که پرداخت بانکی انجام می دهید و یا پسورد برای وارد شدن به سایتی وارد می کنید این نکته بسیار اهمیت پیدا می کند. اول با چک کردن آدرس باید از اینکه در صفحه صحیح قرار دارید اطمینان حاصل کنید و دوم بهتر است سایت های اینچنینی از https یا به عبارتی SSL برای رد و بدل اطلاعات استفاده کرده باشند.
  2. پسورد و رمز مناسب و منحصر بفرد برای هر وب سایت استفاده کنید. مقاله “انتخاب پسورد مناسب” می تواند در این انتخاب به شما کمک کند.
  3. هرگز به سادگی بر روی لینک هایی که در متن ایمیل ها برای شما ارسال می شود کلیک نکنید و فایل های پوست ایمیل را تا زمانی که از محتوای آن آگاه نیستید دانلود نکنید. حتی ممکن است یک ایمیل از طرف آدرس سایتی که به آن آشنا هستید و اعتماد دارید دریافت کنید اما آیا می دانید به راحتی می توانند آدرس فرستنده ای که مشاهده می کنید را بصورت ساختگی و برای فریب شما ایجاد کنند؟ بخاطر داشته باشید موسسات مالی مثل بانک ها تقریبا هرگز از طریق ایمیل از شما درخواست اطلاعات حساس نمی کنند.
  4. بهترین مشاور امنیتی خود باشید! در مورد امنیت و روش های جدید هکر ها مطالعه کنید و بروز باشید.  هر چه بیشتر بدانید حریف سخت تری برای هکر ها خواهید بود.
  5. از کانکشن اینترنت امن استفاده کنید! و همیشه آنتی ویروس و AntiMalware مناسب روی کامپیوتر خود نصب کنید و آپدیت نگهدارید.
  6. حساس باشید! هر ۳۰ روز رمز های مربوط به سایت های مهم و رمز های مربوط به بانک های خود را تغییر دهید و از اطلاعات مهم خود بکاپ بگیرید.
  7. دستگاه های هوشمند خود را بروز نگهدارید. کامپیوترها، تبلت ها و موبایل های هوشمند خود را همیشه کنترل کنید و اپلیکشن هایی که نصب می کنید بروز رسانی کنید. کافیست یکی از آنها راهی برای هک شدن شما باز گذاشته باشد! در دنیای هوشمند امروزه گاهی باید اتومبیل یا یخچال خود را که با اینترنت کنترل می شوند نیز آپدیت کنید.
  8. در شبکه های wifi که در مکان های عمومی هستند مواظب باشید و سعی کنید حتی الامکان به آنها متصل نشوید. هکر ها در این مکان ها منتظر شما هستند! امکان شیرکردن فایل و پرینتر و … را در چنین شبکه هایی غیرفعال کنید.
  9. قبل از هر کلیک متنی که باید را مطالعه کنید و از شرایط و مقرارت عضویت در سایت ها اطلاع پیدا کنید. ممکن است شما با کلیک خود اجازه فروش اطلاعات خود را به آنها بدهید!
  10. عضو شبکه های اجتماعی باشید اما خودتان تنظیم که کنید که کدام بخش از اطلاعات شخصی شما با چه کسانی به اشتراک گذاشته شود! شاید عکسی در مسافرت از خود بگذارید اما لازم نیست همه دنیا متوجه شوند که شما ۲ هفته در منزل خود نیستید!  اطلاعات کارت بانکی و آدرس منزل و شماره کارت ملی و … مواردی هستند که هرگز نباید منتشر کنید!

حفاظت از خود در دنیای مجازی بسیار مهم و حساس است، حتی برای راه اندازی یک سایت در دنیای مجازی باید یک میزبان مناسب که امنیت قابل قبولی دارد مثل شیوا هاست انتخاب کنید.

 

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه