آنچه باید بدانید: محتوا و تجربه کاربر

آنچه باید بدانید: محتوا و تجربه کاربر

بیشتر وب مستر ها به این نتیجه رسیده اند که محتوا پادشاه است و در دنیای دیجیتال این یک اصل پذیرفته شده است، اما مورد دیگری در بازاریابی از طریق وب سایت اهمیت بالایی دارد که باید آن را درک کنید تا به موفقیت بیشتر دست پیدا کنید: تجربه کاربر یا به عبارتی user experience .

منظور از UX تجربه و برداشت بازدید کننده از یک وب سایت است که باید به این سوالات پاسخ مناسبی بدهد: آیا در این سایت به سادگی همه امکانات در دسترس بود؟ آیا این سایت باعث اذیت چشم می شد؟ آیا از تکنولوژی مناسب استفاده شده؟ آیا متون درج شده در سایت به اندازه کافی گویا هست؟ آیا درست آنچه که بازدید کننده خواسته به او نمایش داده شده؟ و بطور خلاصه: آیا بازدیدکننده دوباره به سایت مراجعه می کند؟

از نظر متخصصین محتوا و تجربه بازدید کننده دو موضوع جدا از هم نیستند و بر روی هم تاثیر گذار می باشند، توسط محتوای خوب ممکن است بازدید کننده با ظاهر نامناسب و بهم ریخته سایت کنار بیاید و با یک ظاهر مرتب و فکر شده ممکن است محتوای ضعیف سایت شما قابل گذشت باشد. بقول متخصصین بعد از محتوای خوب، یک UX خوب باعث برنده شدن شما در مسابقه جذب مشتریان می شود.

وقتی صحبت از محتوای خوب است منظور نوشته های طولانی با تکرار کلمات کلیدی نیست! بلکه منظور هر محتوایی است که پیام شما را بطور صحیح و کافی به اطلاع بازدید کننده برساند مانند تصاویر و ویدئوهای محصول و مشخصه های آن ها و همچنین روند سفارش محصول و …

در ادامه به شما می گوییم چگونه از محتوا برای ایجاد UX مناسب استفاده کنید:

جلوه های چشمگیر

زمانی که یک نفر از سایت شما بازدید می کند تصاویر و جلوه های زیبا و باکیفیت و چشمگیر به شدت به UX سایت شما کمک می کنند. امروزه یک بلوک جلب توجه یا تصویر مرتبط نه تنها باعث شکسته شدن متن طولانی و خسته کننده می شود بلکه در خواننده حس خوب و مفرحی هم می تواند ایجاد کند. بیننده ها نیز مشتاق مشاهده چنین بخش هایی هستند.

همچنین برای استفاده بهتر از این جلوها می توانید از تصاویر و ویدئوها که قابل کلیک می شوند به عنوان دکمه شروع سفارش استفاده کنید.

طراحی تر و تمیز

بهینه سازی و مرتب کردن طراحی سایت شما راه دیگری برای ایجاد UX بهتر است. چنانچه بازدید کننده سایت شما با تصاویر کم کیفیت یا متن های رنگارنگ با سایز های متفاوت و همچنین پوسته سایت با رنگ نا مناسب مواجه شود بطور حتم مشتریان خود را از دست خواهید داد. نمونه زیر که یکی از سایت ها بد شناخته می شود را ببینید:

طراحی نامرتب

در وب سایت Branded3 می توانید ۱۰ عدد از بدترین نمونه ها را مشاهده کنید.

بجای منفجر کردن سایت خود از متن های شلوغ، تصاویر بی کیفیت و … سعی کنید از فضای خالی سایت خود بهترین استفاده را بکنید، مثلا برای نمایش اطلاعات تماس، لینک های کمکی و راهنما و غیره. بدین ترتیب محتوای اصلی سایت شما ارزش واقعی خود را نشان می دهد.

فونت مناسب

کلیه نوشته های موجود در سایت شما برای این هستند که بازدید کننده را به هدفش برسانند. از فونت های نازک و خشن استفاده نکنید. از نوشته های سفید روی زمینه سیاه دوری کنید و … چرا که شما می خواهید تایپوگرافی برای شما کار کند نه بر علیه شما!

برای هر سطر از ۵۰ تا ۷۵ کاراکتر استفاده کنید و سایز فونتی بین ۱۲ تا ۱۶ پوینت را انتخاب کنید. چون رنگ مشکی مطلق کمی برای مطالعه سخت است و چشم را خسته می کند بهتر است از رنگ خاکستری خیلی تیره با کد (#۰D0D0D) استفاده کنید.

مشخصات کامل محصول

اگر برای معرفی خدمات یا محصول خود به اندازه کافی وقت نگذارید و مشخصات کامل آن را در معرض نمایش قرار ندهید فرصت های فروش بسیاری را از دست خواهید داد. حتی اگر لازم است برای سایت خود نویسنده حرفه ای استخدام کنید. هر متن کوتاه یا بلندی در وب سایت شما باید معرف و صدای برند شما باشد. به عنوان مثال اگر سابقه زیادی در ارائه خدمات دارید این سابقه باید از متن های شما درک شود.

طراحی سایت Eat24 را مشاهده کنید، یک طراحی ساده و زیرکانه می باشد که فقط از متون و تصاویر ضروری به بهترین نحوه استفاده شده تا بازدیدکننده را در وب سایت نگهدارد. بنر موجود در میانه صفحه اول این وب سایت و متن داخل آن در رسیدن به این هدف تاثیر بسزایی دارد:

eat24

کیفیت نوشتن

آخرین و مهمترین نکته ایجاد محتوای با کیفیت است. مردم از یک وب سایت حرفه ای انتظار وجود غلط های املایی و گرامری ندارند! زمانی که یک برند نتواند پیام خود را به درستی منتشر کند چگونه می تواند در ارائه خدمات جلب اطمینان کند؟

همچنین متن شما باید به بازدید کننده مطالب با ارزشی برساند و او را به اشتراک گذاری مطلب شما ترغیب کند.

همیشه به بازدید کننده سایت خود دلیلی برای بازگشت به سایت ارائه کنید.

ارسال دیدگاه