۵ اشتباه رایج در وب سایت که به سادگی برطرف می شوند

5 اشتباه رایج در وب سایت که به راحتی برطرف می شوند

دلیل اینکه گوگل در الگوریتم جدید خود اهمیت Mobile Friendly بودن وب سایت ها را اضافه کرده نتیجه تحقیقات و نظرسنجی هایی است که نشان دادند استفاده از موبایل ها برای گشت و گذار در اینترنت به شدت افزایش یافته. بطور متوسط یک فرد معمولی ۴ عدد دستگاه دیجیتال دارد و حداقل ۶۰ ساعت در هفته به آنها مشغول است. در طول یکسال گذشته آمار زیر بدسته آمده است:

 • زمان استفاده شده برای دانلود اپلیکیشن های موبایل از ۲۲% به ۳۲% افزایش یافته
 • بازدید صفحات وب از ۳۳% به ۴۲% رشد داشته
 • ورود به جامعه های مجازی از ۲۲% به ۳۰% رسیده
 • چک کردن ایمیل ها از ۳۳% به ۴۳% افزایش یافته

همچنین استفاده از تلفن های هوشمند مختص نوجوانان نیست بلکه:

 • ۶۳% استفاده کننده گان در امریکا درآمد بیش از ۱۰۰ هزار دلار در سال دارند
 • ۲۷% استفاده کننده گان تلفن هوشمند درآمد سالانه کمتر از ۲۵ هزار دلار دارند

بنابراین ساختن یک وب سایت که مناسب نمایش در موبایل ها باشد شروع خوبی است اما اشکالاتی مانند کندی باز شدن صفحات و یا محتوای نا مناسب که تجربه خوبی به بازدید کننده نمی دهد می تواند از نداشتن وب سایت بدتر باشد. در این نوشتار ۵ اشتباه مهم که به سادگی می توانید برطرف کنید را به شما گوشزد می کنیم که مانع فراری شدن بازدید کننده های سایت یا فروشگاه آنلاین خود شوید.

تجدید نظر در ثبت نام کاربران

درست است که ارائه بسیاری از خدمات نیاز به ثبت نام کاربر دارد اما پنهان کردن محتوای سایت پشت دیوار ثبت نام اشتباه بزرگی است. طبق بررسی ها ۱۱ % افراد از ثبت نام اجباری قبل از تصمیم به خرید سر باز می زنند و سایت را ترک می کنند. شاید ۱۱% برای شما عدد کوچکی باشد اما بدتر از آن این است که ۹۰% افرادی که ثبت نام اجباری می کنند با اطلاعات دروغ و فقط برای عبور از مرحله ثبت نام اینکار را انجام می دهند.

اگر نیاز به ثبت نام در سایت شما می باشد بایستی آن را به ساده ترین شکل و با دریافت حداقل اطلاعات ضروری تنظیم کنید. اطلاعات تکمیلی مورد نیاز را می توانید هنگام تکمیل سفارش خرید از مشتری دریافت کنید. همچنین می توانید امکان لوگین شدن از طریق اکانت های فیسبوک، توئیتر و … هم در سایت خود قرار دهید.

بررسی مجدد ساختار وب سایت

هدف از یک وبسایت تجاری این است که بازدید کننده خیلی راحت و سریع به اطلاعات دست یابد و تصمیم نهایی را برای خرید بگیرد. اینکه برای دریافت اطلاعات مجبور شود وقت خود را صرف مشاهده یک انیمیشن یا فیلم کند می تواند برای شما نتیجه منفی داشته باشد. همچنین وب سایت شما باید بگونه ای باشد که خدمات و کالاهای ارائه شده در آن به راحتی قابل مشاهده باشند و مشتری مجبور به دقت کردن در منوها و زیر منو ها نباشد! مشتری باید خیلی سریع به آنچه در جستجویش است برسد.

اطمینان حاصل کنید که عناوین صفحات شما متناسب با محتوای آن باشند و کلیه لینک های شما به درستی کار کنند. دقت کنید که سایز و رنگ فونت متون شما با تصاویر و رنگهای پس زمینه تداخل نداشته باشند. جهت فراهم کردن تبلیغات دهان به دهان استفاده از ابزار Share شبکه های اجتماعی فراموش نشود.

به کاربران پیشنهاد بدهید

استفاده از بنرهای تبلیغاتی و صفحات پاپ آپ بصورت آزار دهنده و تعداد زیاد بسیار به ضرر شماست و بسیاری از کاربران حوصله و انرژی برای بستن این تبلیغات را ندارند و از مراجعه مجدد به سایت شما منصرف می شوند. همچنین اگر تبلیغات موجود در یک صفحه بیش از محتوای اصلی است مشکل در ارائه UX خوب به مشتری دارید.

به جای نمایش پیام های ” همین الان بخرید ” بصورت مکرر بهتر است فقط از یک پاپ آپ که فکر می کنید بهتر نتیجه می دهد استفاده کنید:

 • پاپ آپ خروج – زمان خروج از سایت نمایش داده شود
 • پاپ آپ انتخابی – هنگام پاسخ کاربر به یک سوال نمایش داده شود
 • پاپ آپ pageview – بعد از مشاهده تعداد مشخصی از صفحات نمایش داده شود
 • پاپ آپ اسکرولینگ – زمانی که کاربر اسکرول می کند و به ناحیه مورد نظر در صفحه می رسد ببینید
 • پاپ آپ زمان – بعد از حضور در صفحه برای مدت معینی مثلا بیش از ۲۰ ثانیه  ظاهر شود
 • پاپ آپ ورودی – هنگام ورود اولیه کاربر به سایت شما نمایش داده شود

دقت کنید این پاپ آپ ها تبلیغاتی و اسپم نیستند و پیام سایت یا صفحه شما را به طور واضح قرار است به بازدید کننده برسانند. این پاپ ها در تبدیل بازدید کننده به خریدار بسیار کمک می کنند.

افزایش سرعت لود سایت

اگر زمان لازم برای باز شدن سایت شما مقداری زیاد شود ( البته کاربران ایرانی عادت دارند و صبور هستند ) حدود ۲۵% از افراد سایت شما را ندیده ترک می کنند و ۷۹% کاربران به سایت با سرعت پایین باز نمی گردند. متاسفانه ۴۴% این افراد تجربه نا مناسب خود را با دیگران نیز درمیان می گذارند. پس منظور از UX فقط ظاهر زیبا نیست و واقعا باید تجربه کاربری از سایت شما از همه جهات خوب و راضی کننده یاشد. ضمن اینکه گوگل هم سایت های کند را جریمه می کند.

شما می توانید با استفاده از سایت هایی مانند GTmetrix و WebPageTest به بررسی سرعت سایت خود بپردازید و اشکالات آن را تا حد ممکن برطرف سازید. این سایت ها به شما در بهینه سازی سرعت سایت کمک می کنند و علاوه بر آنالیز سایت شما، پیشنهادهای خوبی برای رفع اشکالات می دهند.

استفاده از محتوای بروز

محتوای سایت شما باید سرگرم کننده، آگاهی دهنده یا الهام بخش باشد، همچنین باید همواره محتوای جدیدی برای کاربران داشته باشید. ارسال پست یا آپدیت کردن کاتالوگ و اطلاعات کالاها باید مرتب صورت بگیرد. پیشنهاد های ویژه و آفر های تخفیف بصورت دوره ای داشته باشید.

چون محتوای ضعیف خیلی می تواند به ضرر شما باشد باید برای رفع آن اقدام کنید و حتی در صورت نیاز نویسنده حرفه ای استخدام کنید و یک وبلاگ متناسب با کارکرد سایت خود هم راه اندازی کنید. مطالب زیادی در مورد ایجاد محتوای خوب در دسترس شما هست. حتی اگر محتوای جدید برای هر روز ندارید نگران نباشید و به اخبار مرتبط در سایت های دیگر لینک بدهید و دلیل برای حضور افراد در سایت خود ایجاد کنید.

وب سایت شما می تواند بهترین دستیار و بازاریاب شما باشد و یا می تواند به بدترین دشمن شما تبدیل شود. شروع با یک سرویس دهنده هاست خوب اولین گام در راه موفقیت وب سایت است. ایجاد یک سایت بدون نقص و جذاب تاثیر بسیاری در جذب مشتریان شما دارد. شما هرگز نمی توانید همه مراجعین را راضی کنید اما می توانید موارد آزار دهنده را به حداقل برسانید.

ارسال دیدگاه