چگونه یک وبلاگ موفق داشته باشید

وبلاگ موفق

 عوامل موفقیت یک وبلاگ یا وبسایت چه هستند؟ جلوه های تصویری چشم گیر؟ محتوای مناسب؟ انتشار به موقع مطالب؟ با این مطلب همراه باشید تا با برخی موارد موثر بر موفقیت وبلاگ ها آشنا شوید.

ابتدا نگاهی مختصر به آمار وبلاگ های بین المللی داشته باشیم.

پرکاربردترین پلتفرم همانطور که آمار نشان می دهد WordPress.com است که با سهم ۴۳% محبوب ترین انتخاب وبلاگ نویس ها می باشد و می تواند به عنوان CMS سایت شما نیز انتخاب مناسبی باشد.

آمار درآمد وبلاگ ها:

طبق آمار ۸۱% از وبلاگ های موجود در اینترنت درآمدی کمتر از ۱۰۰ دلار در ماه دارند! ۹ درصد از وبلاگ ها درآمدی در حد کمک خرج همراه با دیگر منابع درآمد فرد دارند، ۸% از این وبلاگ ها به درآمدی رسیده اند که می تواند هزینه یک خانواده را بدهد، اما ۲% از وبلاگها نیز هستند که درآمدی بالغ بر ۱۵۰ هزار دلار در ماه دارند!

high-income-blogs

 بسیاری از شرکت ها و مشاغل در بخشی از سایت خود، وبلاگ نیز دارند و از آن برای جذب مخاطبین استفاده می کنند.

المان های مهم در وبلاگ و وبسایت

داشتن محتوای خوب در یک وبسایت بسیار مهم است و رعایت نکاتی که در زیر آمده می تواند مفید باشد:

 • محتوای سایت شما باید تمرکز بر فعالیت شما داشته باشد.
 • با در نظر داشتن سلیقه مشتریان به آنها احترام بگذارید.
 • محتوای منحصر به فرد ایجاد کنید، نه استفاده از کپی مطالب دیگران.
 •  مطالب مفید و جالب که خواننده را ترغیب به ادامه مطالعه کند ارائه کنید.
 • پاسخ سوالات احتمالی بازدیدکنندگان را بدهید.
 • ارائه منابع معتبر برای آمار و اطلاعاتی که به خواننده می دهید.
 • به راحتی قابل خواندن و درک باشد و از کلمات و عبارات کمیاب یا به زبان های دیگر استفاده نکنید.
 • یک پاراگراف یا جمله مقدمه گویا و مناسب برای هر مطلب داشته باشید.

همچنین از تصاویر و حتی ویدئو های مختصر در ستون های کناری سایت خود استفاده کنید. بازدید کنندگان بیشتر مایل به مطالعه سایت هایی هستند که از تصاویر مناسب استفاده کرده اند. بهترین مطلب آن است که پس از حدود هر ۳۵۰ کلمه یک تصویر داشته باشد و به چشم خواننده استراحت بدهد.

البته باید تصاویر خود را بهینه کنید و سایت شما ظرف کمتر از ۳ یا ۵ ثانیه باز شود، در غیر این صورت مخاطبین خود را از دست خواهید داد. پس سایز کوچکتر تصاویر می تواند به شما کمک کند. نام فایل تصاویر شامل کلمات کلیدی باشد و از title و alt مناسب و گویای مطلب در تصاویر حتما استفاده کنید.

بدانید که ۳۸% افراد فقط عنوان و نهایتا پاراگراف اول متن شما را می بینند، بیشتر افرادی که سایت شما را  بیشتر نگاه می کنند فقط ۶۰% متن شما را می خوانند و فقط ۱۶% این افراد مطلب شما را بطور کامل خواهند خواند. برای اینکه یک صفحه را بیشتر به چشم مخاطبین جذب کنید و بقول معروف scanable تر کنید نکاتی را بهتر است رعایت کنید:

 • از لیست های نقطه ای مثل همین لیست استفاده کنید.
 • در داخل مطلب خود چند عنوان یا sub heading داشته باشید.
 • استفاده از تصاویر فراموش نشود.
 • پاراگراف های کوتاه در حد ۳ یا ۵ جمله داشته باشید.
 • از داشتن فضای خالی یا سفید در صفحه خود نترسید.
 • از حالت های bold ، italic ، underline و غیره استفاده کنید اما حتما برای نکات مهم.
 • از بلوک های نقل قول استفاده کنید.

سعی کنید در سایت خود انگیره هایی برای مراجعه مجدد مخاطبین ایجاد کنید و یا ترفندهایی بکار ببرید که مخاطب شما به صفحات دیگر سایت شما حتما سر بزند. به عنوان مثال در سایت خود وعده های خوبی از آنچه در برنامه های آینده دارید بدهید. یا مثلا با وعده بیان کنید ” فقط ۳ گام تا راه اندازی وب سایت شما”. همچنین از اعداد استفاده کنید! مثلا عنوان ” ۱۰ وبلاگ برتر” یا “۵ میلیاردر جوان” و … عناوینی هستند که در اگر در ستون کناری سایت شما دیده شوند احتمال کلیک شدن بالایی دارند.

از مشتریان مهم خود نام ببرید و اعتبار خود را به رخ بازدید کننده بکشید. برای جلب مشتریان مهم مثل فوتبالیست ها، هنرپیشه ها و … خارج از اینترنت هم بازاریابی کنید.

نکاتی در رابطه با سئو

در آدرس URL سایت های خود از کلمات کلیدی مطلب خود استفاده کنید. موتورهای جستجو از روی لینک مطلب باید موضوع آن را درک کنند. از توضیح و درج meta description دریغ نکنید، این بخش شامل خلاصه ای از مطلب شما باشد و در حد ۱۵۰ کاراکتر بیشتر نباشد. از کلمات کلیدی یعنی meta keywords نیز استفاده کنید. این کلمات باید بطور مناسب در مطلب شما بکار رفته و تکرار شده باشند.  تعداد این کلمات کلیدی برای هر مطلب بهتر است ۳ عدد بیشتر نباشد.

در وردپرس می توانید از تگ ها هم استفاده کنید. هر تگ منجر به ایجاد یک صفحه داخلی جدید می شود که مطالب مربوطه را نمایش می دهد. البته استفاده از تگ های مشابه و به تعداد زیاد می تواند باعث جریمه شما توسط گوگل هم بشود.

از شبکه های اجتماعی استفاده کنید و در آنها فعال باشید، انتشار هر پست یا محصول جدید را با لینک سایت خود در توئیتر و فیسبوک خبررسانی  کنید. حضور فعالتر شما در شبکه های اجتماعی به اعتبار سایت شما در موتورهای جستجو می افزاید.

ارسال پست و مطالب خود را به ۱ تا ۳ بار در هفته محدود کنید. ارسال های سریع و بدون وقفه بازدیدکننده را فراری می دهد و وب سایتی که ۲ هفته مطلب جدید نداشته باشد بازدیدکننده های خود را از دست خواهد داد.

طراحی ریسپانسیو و سازگار با تبلت ها یا تلفن های هشمند را فراموش نکنید. ۶۱% کاربران موبایل به سایت هایی که به راحتی قابل مطالعه نباشند باز نخواهند گشت.

طراحی ریسپانسیو

نکاتی در مورد بازاریابی

بازار هدف خود را مشخص کنید، و بدانید که دنبال چه گروهی از سن و سال، زن یا مرد، سطح تحصیلات، مجرد یا متاهل و … هستید. حتی سطح درآمد مخاطبین شما هم مهم است. از بازاریابی در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، توئیتر ، فیسبوک و … غافل نشوید. در وبلاگ ها و سایت های مختلف پست مهمان ارسال کنید و یا نظر بگذارید، سایت خود را به RSS Feed ها متصل کنید، از تبلیغات گوگل بهره ببرید و یک لیست ایمیل تهیه کنید و خبرنامه های خود را ارسال نمایید.

آمار سایت خود را داشته باشید

با استفاده از ابزاری مثل Google analytics پیگیر سایت خود باشید و آمار بازدید آن را با دقت دنبال کنید. ببینید کدام صفحات شما بیشترین بازدید را داشته اند، ترافیک ورودی بیشتر از کجا تامین می شود و دیگر آمار سایت را تحلیل کنید تا به نتایج بهتری دست پیدا کنید.

همچنین از سرویس Google Webmaster tools بهره ببرید که اطلاعات بسیار مناسبی در مورد بک لینک ها و کلمات جستجو شده سایت شما و … ارائه می دهد.

ارسال دیدگاه