وردپرس چیست؟

وردپرس چیست؟

اگر روزی قصد ایجاد وب سایتی داشته اید حتما کلمه wordpress به گوش شما خورده است و حتما می دانید پلتفرم ساده ای برای آنلاین شدن سایت شماست. اما وردپرس دقیقا چیست و چگونه از آن بهره ببرید؟ چند دقیقه همراه این مقاله باشید تا با محبوبترین ابزار راه اندازی وب سایت بیشتر آشنا شوید.

وردپرس یکی از محبوبترین و ساده ترین سیستم های مدیریت محتوا (CMS) می باشد بدین معنی که شما فقط متن و محتوای سایت خود را تهیه می کنید و وردپرس وظیفه تبدیل آن به کد و آنلاین کردن آن را بر عهده دارد. مطمئنا اگر دنبال یک سایت ساز برای شروع کار می گردید وردپرس یکی از بهترین انتخاب های شماست.

وردپرس یک پلتفرم open source می باشد که مزیت مهم آن این است که صدها برنامه نویس خلاق و حرفه ای در نقاط مختلف جهان در حال بررسی و گسترش آن هستند. همچنین وردپرس کاملا رایگان است اما برای برخی امکانات اختصاصی ممکن است مجبور به خرید آنها شوید.

سایت وردپرسی خود را می توانید بصورت بخشی از wordpress.com و یا بطور مستقل از طریق wordpress.org راه اندازی کنید. ما روش wordpress.org که در آن شما هاست و دامین اختصاصی خود را دارید و مالک و کنترل کننده سایت خود از تمام جهات هستید را پیشنهاد می کنیم. در این حالت است که شما می توانید پوسته های اختصاصی و پلاگین  های حرفه ای داشته باشید و از تبلیغات اضافه در سایت خود نیز راحت شوید.

یکی از مزایای وردپرس انعطاف پذیری آن توسط قالب ها و پلاگین های بی شمار آن است. شما می توانید سایت شخصی و سوابق کاری خود را راه اندازی کنید، یا یک سایت خبرگزاری با وردپرس داشته باشید و حتی فروشگاه آنلاین خود را با وردپرس ایجاد کنید. همه این انعطاف پذیری از پوسته ها و پلاگین های وردپرس بدست می آید.

وردپرس همچنین یک سیستم بسیار کاربر پسند است بدین معنا که شما می توانید خیلی راحت تغییراتی در محتوا و سایت خود ایجاد کنید و نیازی به یک وب مستر و وابستگی به وقت آزاد او ندارید.  همچنین شما نیازی به دانش زبان های برنامه نویسی مانند html ندارید چرا که WP آنرا برای شما انجام می دهد.

نصب و راه اندازی وردپرس روی سرور یا هاست شما فقط چند دقیقه وقت می برد و بسیار ساده است. کاری که اگر از پایه بخواهید برنامه نویسی کنید چندین ماه فرصت لازم دارد. به راحتی نیز می توانید یک theme رایگان مناسب و باب سلیقه خود از میان هزاران قالب آماده انتخاب و نصب کنید. همچنین هزاران پلاگین متنوع بصورت رایگان در دسترس شماست تا امکانات بیشتری به سایت خود بیفزایید.  چند پلاگین معروف که برای شما پیشنهاد می کنیم Akismet , BackWPup و All in One SEO هستند.

بوسیله Akismet از شر کامنت های اسپم راحت می شوید. با BackWPup می توانید بکاپ های منظم از سایت خود داشته باشید و در صورت بروز مشکلی مثل هک و … به راحتی بکاپ سالم را بازگردانی کنید. All in One SEO نیز در بهینه کردن محتوای سایت شما برای موتورهای جستجو کمک شایانی می کند. همچنین هزاران Plugin دیگر در دسترس شما هست که می توانید جستجو کنید و از امکانات آنها آگاه شوید و در صورت لزوم در سایت خود بکار ببرید.

با توجه به اوپن سورس بودن وردپرس هر روز امکانات و بهینه سازی های جدیدی به آن افزوده می شود. به روزرسانی نسخه های وردپرس و پلاگین های آن معمولا به سادگی یک کلیک امکان پذیر است. ما نیز در شیوا هاست به وردپرس علاقه مندیم و وب سایت شیواهاست نیز با استفاده از همین cms راه اندازی شده است.  همچنین می توانیم به شما در راه اندازی وب سایت وردپرسی خود راهنمایی و کمک های لازم را ارائه کنیم.

ارسال دیدگاه