چرا به بکاپ نیاز دارید؟

بکاپ وبسایت

از دست رفتن اطلاعات وبسایت یکی از بزرگترین کابوس های شماست! بله این امکان هست که اطلاعات با ارزش شما به دلیل یک اتفاق ساده از دسترس خارج شود! امروزه تهدید های بسیار جدی برای وبسایت ها وجود دارد که بصورت ربات هایی در اینترنت بدنبال سایت های قابل هک شدن هستند. با داشتن Backup سالم از وب سایت خود در چنین مواقعی به سادگی می توانید وب سایت خود را خیلی سریع مجددا راه اندازی نمایید.

در زیر به چند دلیل که وجود بکاپ را برای شما الزامی می کند اشاره می کنیم:

ممکن است شما بطور تصادفی اطلاعات خود را حذف نمایید!

بله! هر لحظه ممکن است یک اشتباه انسانی رخ دهد! مشتریان بسیاری در شیوا هاست داشته ایم که این اتفاق برایشان افتاده است! گاهی ممکن است شما یک فایل را به اشتباه Delete کنید یا تغییراتی در کدهایی ایجاد کنید که مشکل آفرین باشد و قادر به بازگردانی سایت به حالت سالم آن نباشید! اگر بکاپ سالم موجود باشد هیچ غصه ای نخواهید داشت.

خطای سرور یا هارد دیسک

گاهی مواقع مشکلاتی برای سرور ها ممکن است ایجاد شود و سایت شما از دسترس خارج شود! این مشکل می تواند گاهی به اندازه ای جدی باشد که مجبور به تغییر سرور یا هاستینگ خود باشید. در این حالت بکاپ سالم از اطلاعات شما تنها راه نجات شما خواهد بود!

ویروس ها!

اسکریپت ها، قالب ها یا افزونه هایی که از منابع نا معتبر تهیه می کنید ممکن است آلوده به ویروس ، malware یا کدهای مخرب باشند که بطور ناخودآگاه وارد وبسایت خود می کنید! باز هم بهترین راه برای برگشت به حالت امن بازگردانی بکاپ است!

هکرها!

گاهی ممکن است کدهایی که سایت شما بر پایه آنها ایجاد شده است دارای راه نفوذ برای هکرها باشند! هکر ها با استفاده از این نقاط ضعف سایت شما را هک خواهند کرد و اطلاعات شما را نابود می کنند! گاهی ممکن است فایل هایی جهت سواستفاده از سرور شما وارد هاست شما کنند و شما هرگز متوجه هک شدن سایت خود نشوید و به عنوان مثال با یک اسکریپت از هاست شما اقدام به ارسال ایمیل های اسپم نمایند! اینجاست که باید ابتدا بکاپ سالم و آلوده نشده را بازگردانی کنید و از برنامه نویس ها درخواست کنید نقاط ضعف را رفع کنند!

آپدیت کردن!

همواره پیشنهاد شده که وب سایت و افزونه ها و قالب خود را بروزرسانی کنید تا از آخرین امکانات آنها بهره مند شوید. اما ممکن است افزونه هایی داشته باشید که با نسخه جدید اسکریپت شما سازگار نباشند و پس از آپدیت سیستم اصلی سایت خود دچار اختلال در عملکرد این افزونه ها شوید! اینجاست که بازگرداندن بکاپ می تواند سایت شما را به حالت عادی برگرداند و در فرصت مناسب همه بخش های سایت خود را جهت بروزرسانی آماده کنید.

بنابراین لازم است همواره پیش از انجام هر آپدیت و یا تغییرات در کدنویسی قالب ها و افزونه ها و … یک بکاپ سالم از وب سایت خود تهیه کنید. برای برخی وب سایت ها بکاپ چند دقیقه قبل لازم است و برای برخی وب سایت ها بکاپ هفته قبل هم کفایت می کند! این شما هستید که باید برنامه ریزی جهت تهیه بکاپ سایت خود داشته باشید!

 

ما در شیوا هاست سعی می کنیم بطور منظم از وبسایت های شما بصورت روزانه و هفتگی بکاپ تهیه کنیم و در صورت نیاز برای شما اقدامات لازم جهت بازگردانی بکاپ سالم را انجام دهیم. یعنی همواره شما نهایتا بکاپ یک روز پیش و یک ماه پیش را نزد ما خواهید داشت! اما اگر سایت شما فروشگاهی است که از دیروز تا امروز چندین سفارش داشته اید بکاپ جدیدتری نیاز خواهید داشت پس قبل از هر آپدیت و تغییری در سایت خود از داخل کنترل پنل هاست ابتدا یک بکاپ سالم تهیه کنید.

همچنین پیشنهاد می شود همواره یک بکاپ کاملا سالم از آخرین وضعیت سایت خود دانلود نمایید. برای مواقع اضطراری بسیار کارآمد خواهد بود.

3 دیدگاه

ارسال دیدگاه