راهنمای ثبت دامنه ir

راهنمای ثبت دامنه های ir

وب سایت ایرنیک (IRNIC) مرکز ثبت دامنه‌های مرتبه‌اول کشوری نقطه-آی‌آر (‎.ir) و نقطه-ایران (.ایران) می باشد.

با عضویت در سامانه ایرنیک با نام شخصی خود به آسانی می توانید دامنه های ملی مورد نظر خود را به ثبت برسانید و کنترل کامل آنها را در اختیار داشته باشید. البته هزینه ثبت یکساله برای شما برای یک عدد دامین ir برابر با ۱۶۰۰۰ تومان خواهد بود.

ایرنیک برای نمایندگان خود تخفیف ها بسیار مناسبی ارائه می دهد بطوری که می توانند با قیمتی بسیار مناسبتر نسبت به ثبت دامین شما اقدام نمایند. البته باز هم شما کنترل کامل دامنه های خود را در اختیار خواهید داشت و فقط قسمت مالی آن به عهده ما خواهد بود.

ثبت دامنه از طریق شیوا هاست:

برای این منظور ابتدا یک شناسه کاربری در وب سایت ایرنیک برای خود ایجاد کنید. ثبت نام از صفحه www.nic.ir انجام می شود و احتیاج به مشخصات کامل شما از جمله شماره پاسپورت و کد ملی دارد. به شناسه ساخته شده اصطلاحا nic handle می گویند.

خلاصه روال ثبت نام: ورود به سایت nic.ir – کلیک “ساختن شناسه کاربری” – انتخاب نوع عضویت ، معمولا  “شخص حقیقی” و کلیک کردن “تکمیل فرم و دریافت شناسه” – تکمیل فرم های مشخصات ( توجه نمایید در آخرین بخش که قسمت رابط های مجاز می باشد گزینه آزاد را انتخاب نمایید که ما بتوانیم بنام شما دامنه را ثبت نمایید. هر وقت مایل بودید می توانید در آینده این گزینه را تغییر دهید. ) – پس از تکمیل فرم کلیک بازنگری – تکمیل فرمی دیگر و پایان – شناسه و رمز عبور برای شما ایمیل می شود – حتما وارد سایت شوید و رمز عبور را تغییر دهید، چنانچه ظرف ۷ روز اول ثبت نام وارد سایت نشوید ثبت نام شما فعال نمی شود و شناسه شما حذف می گردد.

irnic_holderتوجه داشته باشید در صورتی که از قبل در سامانه nic.ir دارای پروفایل کاربری یا همان هندل بوده اید می بایستی مراحل زیر را حتما قبل از ثبت دامنه انجام دهید که بتوانید از طریق شیوا هاست اقدام به ثبت یا تمدید دامین های خود کنید :

۱- ابتدا از سامانه nic.ir وارد هندل کاربری خود شوید و سپس از منوی بالا ، سمت چپ بر روی گزینه “مشخصه های شناسه” کلیک کنید.

۲- در صفحه جدید در وسط صفحه دکمه ای به نام “مدیریت رابطه های مجاز »” وجود دارد، بر روی این دکمه کلیک کنید تا صفحه مورد نظر برای شما ظاهر شود.

۳- سپس در صفحه جدید همانند تصویر زیر گزینه “صاحب امتیاز” دامنه را برابر خودم و نمایندگان قرار دهید و بر روی دکمه اعمال کلیک و در انتها در پرتال شرکت اقدام به ثبت دامنه خود کنید.

در مرحله بعد از طریق لینک ثبت دامنه بالای همین صفحه اقدام به خرید دامنه مورد نظر از طریق پرتال کاربری شیوا هاست نمایید و مراحل لازم را طی کنید. در مرحله شماره ۵ که طریقه پرداخت را انتخاب می نمایید ، در قسمت توضیحات شما حتما nic handle خود را وارد کنید که ما خرید را برای آن انجام دهید.

پس از تکمیل سفارش و پرداخت صورتحساب توسط شما، در اولین فرصت نسبت به ثبت دامنه مورد نظر شما اقدام می شود.

روند ثبت دامنه پس از ثبت نام معمولا کمتر یک روز بطول خواهد انجامید. تنظیمات DNS برای دامین های شما نیز به عهده شما خواهد بود که از قسمت کاربری شما در nic.ir انجام پذیر است. در صورت بروز هرگونه مشکل در روند ثبت دامنه و تنظیمات مربوطه بخش پشتیبانی ما آماده است به سوالات و درخواست های شما پاسخ دهد.